Zemřel Josef Čermák

14. ledna 2020 zemřel ve věku 91 let literární historik a překladatel Josef Čermák, jehož činnost je v obecném povědomí spjata zejména s výzkumem díla Franze Kafky. Dosah Čermákovy organizační a koncepční práce je však mnohem širší a souvisí zejména s působením ve Státním nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (od roku 1965 přejmenovaném na Odeon). Ani mezi současnými studenty Filozofické fakulty UK zřejmě neexistuje nikdo, kdo by nečetl publikaci, která prošla rukama Josefa Čermáka, jenž v nakladatelství v letech 1953–1990 působil coby redaktor, vedoucí redaktor, šéfredaktor a hlavní lektor. Pro studenty bohemistiky, germanistiky a romanistiky jsou nepostradatelné obsáhlé výbory z prací Vojtěcha Jiráta (Portréty a studie, Odeon 1978) a Otokara Fischera (Literární studie a stati, FF UK 2014–2015), které Čermák uspořádal, stejně jako jeho vlastní vybrané studie z literární komparatistiky a moderní německé literatury „I do daleka vede cesta…“, které v roce 2017 vydala FF UK. O profesní dráze a jednotlivých pracích Josefa Čermáka informují základní slovníková hesla, jako ukázku autorovy práce nabízíme studii z roku 1983 o Otokaru Fischerovi coby překladateli, přetištěnou v časopisu pro mezioborová bohemistická studia Slovo a smysl č. 26 z roku 2016.